درآمد ارزی کشور دو برابر شد/ غربی ها چاره ای جز همراهی با ایران و پذیرش برجام ندارندمحسن رضایی در سخنانی پیش از خطبه های نماز جمعه با تبریک هفته دولت به مردم فارس و شیراز گفت: حکومتی به نام جمهوری اسلامی پس از پیروزی انقلاب در ایران و در همان ابتدای انقلاب تأسیس شد. امام فرمودند که زمانی همه پرسی برگزار شود که مردم جمهوری اسلامی را بپذیرند. همه دنیا بفهمند و بیش از 98 درصد مردم به جمهوری اسلامی رای دادند.

وی گفت: پس از چند ماه قانون اساسی نوشته شد و پس از چند ماه دولت موقت حذف و در سال 59 دولت دائمی جمهوری اسلامی تأسیس شد. برای مستکبرین تمام شد زیرا امام امت بر خلاف انقلاب های دیگر حکومت جدیدی را بر اساس رای مردم تشکیل داد. از اواخر خرداد 60 تا 17 شهریور، دشمن توطئه تروریستی ایجاد کرد. ابتدا در 16 تیرماه 72 قاضی شهید شدند. دوباره در 17 شهریور کاخ ریاست جمهوری را منفجر کردند و شهیدان ما رجایی و بهانر به ملکوت اعلی پیوستند.

معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: دشمن توطئه بزرگی درست کرد چون نتوانست مردم را از رأی دادن به نظام جمهوری اسلامی باز دارد، برای نابودی دولت اقدام به ترور کرد.

رضایی گفت: اتفاقات مهمی در تاریخ انقلاب رخ داده که 70 درصد جامعه امروزی از این مسائل اطلاعی ندارند. پس از این اتفاقات، حوادث با جنگ، محاصره اقتصادی و تحریم ادامه یافت، همه به این دلیل که دولت بر اساس رای مردم تشکیل شد.

وی گفت: علت دشمنی دشمن این است که شرایط ایران به گونه‌ای است که هرکس اینجا حکومت کند بر 500 میلیون نفر هم حکومت می‌کند، ایران مقتدر برای آنها خطرناک است، تحریم‌های اقتصادی آخرین تیر استکبار بود و آنها هیچ ندارند. گزینه دیگر، جز اینکه ایران باید کنار بیاید و برجام را بپذیرد، به خصوص در شرایط فعلی که سیاست خارجی از رئیس کشور تا مجریان یکسان است.

حتما بخوانید:
خرید آنلاین لباس بچه گانه چه فواید و مزیت هایی دارد؟

رضایی گفت: دولت، مجلس و قوه قضائیه نیز همان مشی رهبری را دنبال می کنند و امروز از سوی ایران یک صدا است. زمانی که دولت سیزدهم شروع به کار کرد، چند مشکل داشتیم. در شرق ایران آمریکا فرار کرد و طالبان مستقر شد و همزمان با حکومت آیت الله رئیسی اسرائیل وارد جنوب ایران و کشورهای حوزه خلیج فارس شد و روابط رسمی برقرار کرد و در شمال ایران درگیری شدید بین قفقاز و ارمنستان در غرب ایران در عراق درگیری و چالش جدی در سوریه وجود دارد.

وی گفت: چند موضوع بین المللی نیز وجود داشت که یکی از آنها مذاکرات برجام بود و ایران فعال شد و این مذاکرات ادامه یافت. مشکل دوم این بود که روسیه و اوکراین درگیر بودند و 40 درصد منابع غذایی دنیا از این دو کشور تامین می شد. موضوع سوم درگیری چین و تایوان بود که البته هنوز تاثیری بر ما نگذاشته است و در همه این اتفاقات ما یک مزیت داریم.

رضایی گفت: درباره چین، ایران به عضویت اتحادیه شانگهای درآمد. روس ها هم یک اتحادیه اقتصادی به نام اوراسیا دارند، ایران هم به این اتحادیه پیوست و فضای جدیدی در روابط بین الملل شکل گرفت. روابط با کشورهای همسایه شمال احیا شد. قبلاً از درهای باز، بلکه پشت درهای بسته نزد او می رفتند. امروز باید از همه فرصت ها در روابط خارجی استفاده کنیم، فرصت را پشت درهای بسته از دست ندهیم، این تحول تحت عنوان سیاست متوازن آغاز شد و ادامه دارد.

معاون اقتصادی رئیس جمهور خاطرنشان کرد: موضوع دیگر سلامت و بیماری عروق کرونر است. آغاز دولت، شیوع گسترده بیماری کرونا بود که دولت با تمام قوا در برابر این ویروس مقابله کرد و آن را شکست داد، در حالی که در کشورهای دیگر کشتار بزرگی انجام می دهد. امروزه تقریباً 6 میلیون نفر بیمه درمانی پیدا کرده اند.

حتما بخوانید:
فن

وی با بیان اینکه تجارت و ترانزیت از دیگر موضوعات این دولت است، گفت: درآمدهای ارزی دو برابر شده و در صادرات نفت با وجود اینکه تحریم بوده ایم، ثابت کرده ایم که می توانیم تحریم ها را دور بزنیم در حالی که برجام همچنان معلق است. صادرات غیرنفتی نیز جهش بزرگی داشته است و بسیاری از کشورها کالاهای ما را می پذیرند.

رضایی با بیان اینکه موضوع ترانزیت تاکنون مغفول مانده است، گفت: ایران در شرایطی است که تنها از ترانزیت سالانه بیش از 100 میلیارد دلار درآمد دارد و امروز جهش کرد. تجارت در کنار تولید مهم است، واردات نباید محدود به چند کشور باشد، سال گذشته اصلاحات تجاری آغاز شد که نتیجه بالا بردن سطح زندگی مردم است.

وی گفت: یارانه ها زیاد است اما به دست مردم نمی رسد و این باید اصلاح شود زیرا اگر به دست مردم نرسد قاچاق است و پول به جیب دلالان می رود البته باید سعی کنیم تورم را که تا 2 ماه دیگر شروع شده کنترل کنیم.» که در ماه های آینده به ثمر خواهد نشست.

رضایی گفت: یکی دیگر از مشکلات حضور مستمر دولتمردان در بین مردم است که در سفرهای رئیس جمهور و استانداران قابل مشاهده است. باید رابطه مردم و حکومتی که به سمت کاخ می رفت اصلاح شود و این حکومت به این موضوع پایان داد. مسئولان کشوری مهمان مردم هستند و این قدرت مردمی است و باید در وسط میدان و در میان مردم باشد و در برابر مردم صادقانه صحبت کند.