در تصمیم 5-4 ، دادگاه عالی از اقدامات تهاجمی اوهایو برای پاکسازی لیست رأی دهندگان حمایت می کند


روز دوشنبه ، دادگاه عالی ایالات متحده تلاش های تهاجمی اوهایو برای پاکسازی لیست رأی دهندگان را تأیید کرد ، روشی که در آن مدافعان حقوق رأی و گروه های مدنی از مشارکت رای دهندگان جلوگیری می کنند.

در تصمیم 5-4 ، اکثریت دادگاه حکم داد که یک ایالت می تواند افراد را از لیست های ثبت نام رای دهندگان خود حذف کند اگر آنها در یک دوره دو ساله رأی ندهند و به اعلامیه مقامات انتخابات پاسخ دهند. افرادی که به این اعلان پاسخ نمی دهند و برای چهار سال آینده ، از جمله دو یا چند انتخابات فدرال ، رای نمی دهند ، از لیست رای دهندگان حذف می شوند.

دادگاه گفت ، این روش که به “روند اضافی” معروف است ، قانون ثبت ملی رای دهندگان را نقض نمی کند ، که می گوید رای دهندگان تنها در صورت تمایل ، جابجایی ، محکومیت به جرم جنایی ، ناتوانی ذهنی یا مرگ ، می توانند از لیست ها حذف شوند. این یکی از دو روشی است که مقامات رسمی انتخابات فدرال برای شناسایی رأی دهندگانی که به دلیل تغییر محل سکونت دیگر واجد شرایط رای دادن نیستند ، استفاده می کنند.

پنج قاضی محافظه کار دادگاه با اکثریت آرا رأی دادند و چهار لیبرال دادگاه اختلاف نظر داشتند.

قاضی ساموئل آلیتو در صحبت با اکثریت گفت که کار دادگاه “تصمیم گیری در مورد اینکه آیا دادگاه طرف اوهایو روش ایده آل برای به روزرسانی رای او است” نبود. تنها سوالی که پیش روی ماست این است که آیا او قوانین فدرال را نقض می کند؟ . “

قاضی استفان بریر با اعلام قاضی روت بدر گینسبورگ ، سونیا سوتومایور و النا کاگان ، جناح لیبرال دادگاه ، نظر مخالفی صادر کرد. وی به جای تمرکز روی لیست های نادرست رأی دهندگان ، تاریخچه سوادآموزی ، مالیات نظرسنجی و سایر الزاماتی را که به گفته وی برای “جلوگیری از رای گیری گروه های خاصی از شهروندان” طراحی شده بود ، به خاطر آورد.

حتما بخوانید:
قیمت تجهیزات پزشکی در سدان

بریر خاطرنشان کرد که بیشتر رای دهندگان ثبت شده به اعلامیه های “آخرین فرصت” پاسخ نمی دهند و دلیل اصلی حذف آنها از لیست های ثبت نام عدم رای آنها است. وی استدلال کرد ، تعداد رای دهندگان ثبت شده که رأی نمی دهند و به اعلان ها پاسخ نمی دهند از تعداد منتقل شده در واقع بیشتر است.

بریر گفت: “خیابان های شهرهای اوهایو پر از ون های متحرک نیست ؛ و نه کلیولند به دفتر مرکزی شرکت های مسکن برای انتقال به کشور تبدیل شده است.” در عوض ، روند اوهایو “موانع غیر ضروری را برای رای گیری از نوعی که کنگره می خواهد از بین ببرد” ایجاد می کند.

قاضی سونیا سوتومایور با بریر موافقت کرد و استدلال کرد که آمارهای اوهایو نشان می دهد که “برنامه پاکسازی” ایالت به طور نامتناسبی بر رای دهندگان اقلیت ، افراد کم درآمد ، افراد دارای معلولیت و کهنه سربازان تأثیر می گذارد.

وی گفت: “این برنامه پاکسازی حقوق رای دهندگان را تحمیل می کند.” “در بهترین حالت ، رأی دهندگان تصفیه شده مجبور به ثبت نام غیر ضروری در صورت انتخاب رأی در انتخابات بعدی می شوند ؛ در بدترین حالت ، كاملاً از رأی دادن منع می شوند ، زیرا آنها هرگز اطلاعاتی در مورد زمان و محل انتخابات را دریافت نمی كنند.”

این راه حل می تواند یک پیروزی بزرگ برای جمهوری خواهانی باشد که تمایل به استفاده از مزایای کم بودن رای دهندگان دارند و یک ضرر برای دموکرات هایی که تمایل به استفاده از مشارکت زیاد دارند.

حتما بخوانید:
عملکرد پیستون خودرو

از آن زمان ، دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریكا ، در كمیسیون تقلب رای دهندگان منحل شده ، تمایل به اقدام برای حفظ لیست رای دهندگان را نشان داد. در ژانویه ، ترامپ گفت که لیستهای نامنظم ثبت نام تقلب است و باید رسیدگی شود.

ترامپ به ABC News گفت: “هنگامی که به افرادی که ثبت نام کرده اند نگاه می کنید – مرده ، غیرقانونی و دو ایالت و برخی موارد شاید سه ایالت – چیزی برای بررسی وجود دارد.”

موضوع در دادگاه عالی مربوط به لری هارمون ، مهندس نرم افزار و پیشکسوت نیروی دریایی ایالات متحده بود که در آکرون ، اوهایو زندگی می کرد. او در انتخابات ریاست جمهوری 2004 و 2008 رأی داد ، اما در سال 2012 رأی نداد. ساکن اوهایو در انتخابات میان دوره ای 2010 و 2014 نیز شرکت کرد. در سال 2015 ، هارمون می خواست علیه ابتکار قانونی سازی ماری جوانا رأی دهد ، اما یاد گرفت که نام او از لیست رای دهندگان پاک شده است.

همه کشورها رویه هایی دارند که نام افرادی را که نقل مکان کرده اند از لیست خود حذف کنند و بنابراین دیگر مجاز به رای دادن در یک منطقه خاص نیستند.

شش ایالت دیگر – جورجیا ، مونتانا ، اوکلاهما ، اورگن ، پنسیلوانیا و ویرجینیا غربی – برای پاک کردن لیست رأی دهندگان همین روش “استفاده یا از دست دادن” را دارند ، اما قوانین اوهایو تهاجمی ترین کشورها است.

NBC News گزارش داد: “حداقل دوازده ایالت محافظه کار سیاسی دیگر گفته اند که اگر اوهایو به عنوان روشی برای دقیق و به روز نگه داشتن لیست رأی دهندگانشان رایج شود ، رویه مشابهی را در پیش خواهند گرفت.”


منبع: red-news.ir